شیشه سربی

شرکت نوین طب خاورمیانه انواع شیشه سربی را با بالاترین کیفیت عرضه می کند

شیشه سربی چیست؟

با توجه به خطرات ناشی از تابش پرتو ایکس، شیشه سربی می‌تواند یکی از موارد محافظتی پرکاربرد در بخش تصویربرداری باشد.
از جمله موارد کاربرد این محافظ می‌تواند به نیروگاه‌های هسته‌ای، مکان‌هایی که مواد رادیواکتیو در آنجا انبار می‌شود، آزمایشگاه‌ها و مراکز تصویربرداری اشاره کرد.

در مواردی که نیاز است کاربر یا اپراتور بخش تصویربرداری پوزیشن و وضعیت بیمار را کنترل کند، از شیشه  استفاده می‌شود.

مشاوره حرفه ای توسط کارشناسان ما: 021۷۷۱۶۹۹۳۲ و 021۷۷۴۷۱۷۵۵

َشیشه سربی

ابعاد استاندارد شیشه سربی اتاق های تصویربرداری:

نوع کاربری اتاق نیاز یه شیشه سربی ابعاد استاندارد شیشه
رادیولوژی دارد ۸۰*۶۰ سانتی‌متر
ماموگرافی ندارد
آنژیوگرافی دارد  ۲۰۰*۱۰۰ سانتی‌متر
سی‌تی اسکن دارد ۱۲۰*۸۰ سانتی‌متر
اتاق عمل ندارد
اتاق سنگ‌شکن ندارد
اتاق پری اپیکال(تک دندان) دارد ۲۰*۱۰ سانتی‌متر
اتاق پانورکس OPG دارد ۲۰*۲۰ سانتی‌متر

مراحل ساخت شیشه سربی

  • ابتدا سرب را در كوره‌هاي صنعتي به حالت مذاب درآورده و سپس سرب مذاب را درون مخازن پيستوله مانندي ريخته و با توجه به قطر و سايز مورد  نظر ميزان فشار و روزنه خروج عنصر را تنظيم مي‌نمایند تا آن را به صورت غبار و گرده خارج می کنند.
  • به حجم غبار سرب نيز “مش” گفته مي‌شود به طور مثال براي توليد سرب ۱/۰ با مش ۴۰۰، ميزان فشار را تنظيم كرده سپس سرب را درون حوضچه‌هاي آب سرد اسپري مي‌كند و تمام اين گرده ها با همان اندازه و حجم سرد شده و به صورت خاك سرب در ته حوضچه جمع مي‌گردد.
  • بعد از جمع‌آوري خاك سرب ، سيليس را در مخازن ديگر ذوب كرده و آن را به داخل قالب‌ هاي مورد نظر با قطر و اندازه مشخص هدايت مي‌كند و مجددا گرده‌ هاي سرب را كه با اكسيد سرب بي‌رنگ شده است را به گونه‌اي در فضا پخش مي‌كنند كه به‌ صورت يكنواخت و ميزان مورد نظر در ميان سيليس ذوب شده قرار گيرد ، بدين ترتيب پس از سرد شدن سيليس ، شيشه‌ سربي با شفافيت بسيار بالا خواهيم داشت.

البته اين پروسه توليد شیشه سربی در عين سادگي بيان، بسيار پيچيده است و حتما مي‌بايست دقت عمل زيادي را در توليد آن به‌كار گرفت.استفاده از اين شيشه‌ سربي در بخش ها باعث مي‌شود كه علاوه بر توانايي عبور نور، جلوی نفوذ اشعه ايكس را نیز می گیرد.‏

توجه: شرکت نوین طب خاورمیانه خدمات سرب کوبی را با بالاترین کیفیت انجام می دهد

مشاوره حرفه ای توسط کارشناسان ما: 021۷۷۱۶۹۹۳۲ و 021۷۷۴۷۱۷۵۵

موارد استفاده از شیشه سربی در پزشکی

1.ابزارهای پزشکی با قابلیت پرتوزنی (رادیولوژی)

شیشه سربی به دلیل خصوصیات شفافیت و مقاومت در برابر اشعه‌های X و گاما، در تولید قطعات رادیولوژیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. مثال‌هایی از این قطعات شامل تیوب‌های ایکس (X-ray tubes) و برخی اجزای دستگاه‌های MRI می‌باشند.

شیشه  به دلیل ویژگی‌های خاصی که دارد، در صنعت پزشکی و به خصوص در تولید قطعات رادیولوژیک استفاده می‌شود. این شیشه دارای ویژگی‌هایی همچون شفافیت بالا و مقاومت در برابر اشعه‌های X و گاما می‌باشد. این ویژگی‌ها آن را به یک ماده مناسب برای استفاده در تجهیزات پزشکی پرتوزنی می‌کند.

بعضی از قطعات پزشکی که از شیشه سربی تولید می‌شوند عبارتند از:

تیوب‌های ایکس (X-ray tubes): تیوب‌های ایکس از جمله اجزای اساسی در دستگاه‌های رادیولوژیک هستند. این تیوب‌ها برای تولید اشعه X استفاده می‌شوند و برای تولید تصاویر تشخیصی در روش‌های مختلف تصویربرداری پزشکی اساسی هستند.

اجزای دستگاه‌های MRI (Magnetic Resonance Imaging): در دستگاه‌های MRI، امواج رادیویی و یک میدان مغناطیسی بسیار قوی برای تولید تصاویر درون بدن استفاده می‌شود. برخی از قطعات این دستگاه‌ها ممکن است از شیشه  تهیه شوند تا به مقدار دقیقی از میدان مغناطیسی محافظت کنند.

قطعات پرتوزنی در دستگاه‌های پزشکی دیگر: علاوه بر تیوب‌های ایکس و دستگاه‌های MRI، شیشه سربی ممکن است در ساخت قطعات دیگری که در تجهیزات پزشکی پرتوزنی به کار می‌روند نیز استفاده شود.

در همه این موارد، استفاده از شیشه سربی به علت ویژگی‌های خاص آن در مقابله با اثرات مخرب اشعه‌های پرتوزنی بسیار حائز اهمیت است. این استفاده باید با رعایت دقیق استانداردها و مقررات ایمنی و بهداشت صورت گیرد تا سلامتی و ایمنی افراد تضمین شود.

2.شیشه سربی در سرنگ‌ها و کیسه‌های دارو:

شیشه سربی به عنوان یک ماده با خصوصیت شفافیت و مقاومت شیمیایی بالا، در ساخت سرنگ‌های انسولین و دیگر کیسه‌های دارو استفاده می‌شود. این ویژگی‌ها می‌توانند از اثرات جانبی ناشی از تماس دارو با ظروف حاوی آن جلوگیری کنند.

3.شیشه سربی در قطعات تجهیزات تشخیصی پزشکی:

این شیشه  در ساخت قطعات مانند لنزها و عدسی‌های دوربین‌های پزشکی و دستگاه‌های تشخیصی پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شیشه سربی به علت ویژگی‌های خاص خود از جمله شفافیت بالا و مقاومت در برابر اشعه‌های پرتوزنی، در ساخت قطعات تجهیزات تشخیصی پزشکی استفاده می‌شود. این قطعات از اهمیت بسیاری در تولید تصاویر دقیق و واضح در دستگاه‌های تشخیصی پزشکی برخوردارند.

مثال‌هایی از قطعات تجهیزات تشخیصی پزشکی که از این شیشه  ساخته می‌شوند عبارتند از:

لنزها و عدسی‌های دوربین‌های پزشکی: شیشه سربی برای ساخت لنزها و عدسی‌های دوربین‌های پزشکی استفاده می‌شود. این لنزها برای تسهیل وضوح و دقت تصاویر در زمان انجام عملیات‌ها و بررسی‌های پزشکی استفاده می‌شوند.

قطعات لیزر پزشکی: در دستگاه‌های استفاده شده برای تراپی و درمان با استفاده از لیزر، این شیشه  ممکن است به عنوان عدسی و لنز مورد استفاده قرار گیرد.

قطعات دستگاه‌های تشخیصی پزشکی: در دستگاه‌های تشخیصی مانند دستگاه‌های اکوکاردیوگرافی (Echocardiography)، دستگاه‌های تصویربرداری پرتویی (Radiographic Imaging) و سایر دستگاه‌های تشخیصی پزشکی، شیشه سربی برای ایجاد تصاویر دقیق و با کیفیت استفاده می‌شود.

قطعات دوربین‌های سونوگرافی (Ultrasound): در دستگاه‌های سونوگرافی که از امواج فراصوتی برای تولید تصاویر استفاده می‌کنند، شیشه  برای عدسی‌ها و لنزهای دوربین استفاده می‌شود.

قطعات دوربین‌های اپتیکال پزشکی: در دستگاه‌های اپتیکال مورد استفاده در امور پزشکی، شیشه  برای ساخت لنزها و عدسی‌ها که در آن‌ها برای تولید تصاویر با دقت بالا استفاده می‌شود.

4.ساخت لنزهای عینک تشخیصی و توانبخشی (رهیاب):

شیشه سربی برای ساخت لنزهای عینک تشخیصی استفاده می‌شود که در حالت‌های خاص برای توانبخشی افراد با مشکلات دیدگاه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

5.تجهیزات آزمایشگاهی و تحقیقاتی:

در آزمایشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی، شیشه سربی به عنوان یک ماده شیمیایی مقاوم در برابر اسیدها و بازها و همچنین با توانایی شفافیت بالا در تولید وسایل آزمایشگاهی کاربرد دارد.

6.تولید وسایل حفاظتی در برابر اشعه‌های مضر:

شیشه  به عنوان پوشش مقاوم در برابر اشعه‌های خطی در تجهیزات مرتبط با فناوری هسته‌ای استفاده می‌شود.

7.قطعات ایمپلنت پزشکی:

در برخی موارد، شیشه سربی در ساخت برخی از قطعات ایمپلنت پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دیگر موارد استفاده از شیشه سربی

مشاوره حرفه ای توسط کارشناسان ما: 021۷۷۱۶۹۹۳۲ و 021۷۷۴۷۱۷۵۵