درب سربی

شرکت نوین طب خاورمیانه تولیدکننده و عرضه کننده انواع درب‌ سربی بوده و علاوه بر نصب رایگان، این درب‌ها را با دو سال گارانتی ارائه می‌نماید.

درب سربی چیست؟

درب سربی یک ابزار ایمنی است که در اتاق‌های تصویربرداری و محیط‌هایی که اشعه ایکس یا پرتوهای ناشی از مواد یون‌ساز تولید می‌شوند، استفاده می‌شود. هدف اصلی از استفاده از این درب، کاهش تعریض و انتقال این اشعه‌ها به محیط خارج از اتاق تصویربرداری یا محیط محافظت شده است.

درب سربی عمدتاً از جنس سرب یا مواد دیگری که توانایی جذب اشعه‌های پرتویی دارند، ساخته می‌شود. این درب‌ها معمولاً به شکل لایه‌های ضخیم از مواد سربی یا جنس‌های دیگر با خاصیت جذب پرتو ایجاد می‌شوند. ضخامت و نوع مواد مورد استفاده در ساخت درب سربی بسته به نیازهای ایمنی و نوع اشعه‌ای که باید جلوی آن گرفته شود، متفاوت خواهد بود.

 

مشاوره حرفه ای توسط کارشناسان ما: 021۷۷۱۶۹۹۳۲ و 021۷۷۴۷۱۷۵۵

درب سربی

ویژگی‌های اصلی درب سربی

ویژگی‌های اصلی درب سربی

1. جذب پرتوهای ایکس و یونیزه: مواد استفاده شده در ساخت درب سربی باید توانایی جذب پرتوهای ایکس و اشعه‌های یونیزه را داشته باشند. این ویژگی باعث ممانعت از نفوذ این اشعه‌ها به خارج از اتاق می‌شود.

2. ضخامت مناسب: ضخامت لایه‌های مواد سازنده درب سربی باید به گونه‌ای باشد که توانایی کاهش تعداد پرتوهای وارد شده به محیط بیرون از اتاق را داشته باشد.

3. ساختار محکم: درب سربی باید دارای ساختاری محکم و پایدار باشد تا به خوبی بتواند اشعه‌ها را درون خود جذب کند و از نفوذ آنها به محیط خارجی جلوگیری کند.

4. سهولت استفاده: درب‌های سربی باید به گونه‌ای طراحی شوند که کاربران (پرسنل پزشکی یا فنی) بتوانند به سادگی و با دقت درب‌ها را باز و بسته کنند و از آنها در هنگام انجام فرآیند تصویربرداری استفاده کنند.

استفاده از درب سربی در محیط‌هایی که اشعه ایکس یا اشعه‌های یونیزه تولید می‌شوند، به‌طور قابل توجهی به ایمنی پرسنل پزشکی، بیماران و محیط اطراف کمک می‌کند. این درب‌ها در انواع مختلفی از تجهیزات پزشکی، تحقیقات علمی و صنعتی که اشعه‌های مضر تولید می‌کنند، استفاده می‌شوند.

در اتاق‌های تصویربرداری علاوه‌ بر عملیات سربکوبی از درب سربی نیز استفاده می‌گردد.

توجه: شرکت نوین طب خاورمیانه خدمات درب سربی را با بالاترین کیفیت انجام می دهد

موارد استفاده از درب سربی

 • اتاق‌های رادیولوژي
 • سی‌تی اسکن
 • آنژیوگرافی
 • اتاق عمل
 • پزشکی هسته‌ای
موارد استفاده از درب سربی

نمونه کارهای درب سربی در مراکز مختلف پزشکی

چرا انتخاب درب سربی از ما؟

 

ما با سال‌ها تجربه در زمینه تولید و فروش درب‌های سربی، آماده‌ایم تا بهترین و با کیفیت‌ترین محصولات را به شما ارائه دهیم. درب‌های سربی ما با استفاده از جدیدترین تکنولوژی‌ها و با رعایت استانداردهای بین‌المللی تولید می‌شوند تا بهترین حفاظت را برای شما فراهم کنند.

برای اطلاعات بیشتر و مشاوره در مورد خرید درب‌های سربی، با ما تماس بگیرید. تیم متخصص ما آماده است تا به تمامی سوالات شما پاسخ دهد و بهترین راهکارها را برای نیازهای شما ارائه دهد. با انتخاب ما، امنیت و ایمنی را به مراکز پزشکی و بیمارستانی خود بیاورید.

مشاوره حرفه ای توسط کارشناسان ما: 021۷۷۱۶۹۹۳۲ و 021۷۷۴۷۱۷۵۵

توضیح موارد کاربرد درب‌ سربی

اتاق‌های تصویربرداری پزشکی: در اتاق‌های رادیولوژی، تصویربرداری از اشعه ایکس جهت تشخیص بیماری‌ها استفاده می‌شود. در اینجا، درب سربی در واقع به عنوان مانعی برای خروج اشعه ایکس از اتاق عمل می‌کند.

واحدهای درمانی با اشعه: در واحدهای درمانی که از اشعه برای درمان بیماری‌ها مانند سرطان استفاده می‌شود، درب‌های سربی از تابع انتقال اشعه به بیرون جلوگیری می‌کنند و از ایمنی پرسنل و بیماران اطمینان حاصل می‌کنند.

تحقیقات علمی: در آزمایشگاه‌ها و محیط‌های تحقیقاتی که از اشعه‌ها برای بررسی خواص مواد یا انجام تجربیات مختلف استفاده می‌کنند، درب‌های سربی به عنوان مانعی برای انتقال اشعه به محیط خارج از آزمایشگاه عمل می‌کنند.

صنایع نوین و تحقیقاتی: در صنایعی که از اشعه برای تست و بررسی محصولات استفاده می‌شود، مثل صنایع خودروسازی و الکترونیک، درب‌های سربی می‌توانند از پرتوهای مضر محصولات و تجهیزات جلوگیری کنند.

مشاوره حرفه ای توسط کارشناسان ما: 021۷۷۱۶۹۹۳۲ و 021۷۷۴۷۱۷۵۵

درب سربی بسته به نوع کاربرد در سه نوع تولید می شود:درب سربی لولایی، درب سربی ریلی دستی، درب سربی ریلی موتورایز

ویژگی‌های فنی درب سربی لولایی

DALL·E 2024 06 06 22.43.01 A wide image showing a detailed lead lined hinged door Lead lined door in a medical or scientific setting. The door should feature thick lead layers

درب سربی لولایی (به انگلیسی: Lead-lined door) یک نوع درب سربی است که از جنس سرب و یا مواد دیگری با خاصیت جذب پرتوهای مضر استفاده می‌شود و به صورت لولاهای مختلف ایجاد می‌شود. این درب‌ها معمولاً در محیط‌هایی کاربرد دارند که اشعه‌های پرتویی (مانند اشعه ایکس) تولید می‌شوند و اهمیت ایمنی بالایی دارند. ویژگی‌های فنی اصلی درب سربی لولایی عبارتند از:

1. ضخامت لایه‌های سربی: درب سربی لولایی از لایه‌های ضخیم سرب یا سایر مواد جذب‌کننده پرتو ساخته می‌شود. ضخامت این لایه‌ها به عنوان یک پارامتر مهم تعیین می‌شود که به میزان جذب اشعه‌ها تاثیر می‌گذارد.

2. دقت ساخت و نصب: این نوع درب‌ها باید با دقت بالا تولید و نصب شوند تا جلوی نفوذ اشعه‌ها به محیط خارجی را به خوبی بگیرند. همچنین، هر گونه نقص در ساخت و نصب می‌تواند منجر به نشت اشعه شود.

3. مهندسی ساختاری: درب‌های سربی لولایی باید دارای ساختاری محکم و پایدار باشند تا از تغییر شکل و تاثیرات جانبی ناشی از وزن و ضخامت آنها جلوگیری کنند.

4. مهندسی مکانیکی:سیستم مکانیکی درب سربی لولایی باید به گونه‌ای طراحی شود که کاربران به راحتی بتوانند درب را باز و بسته کنند، حتی در صورتی که ضخامت و وزن درب زیاد باشد.

5. بهداشت و ایمنی: درب‌های سربی لولایی باید با موادی ساخته شوند که در طول زمان به راحتی خوردگی و خرابی نشوند و از لحاظ بهداشت و ایمنی مناسب باشند.

6. تست و تایید کیفیت: درب‌های سربی لولایی باید قبل از نصب به طور دقیق تست شوند تا اطمینان حاصل شود که توانایی جذب و مهار اشعه‌ها را دارند.

7. نصب و تعمیرات:نحوه نصب و تعمیرات درب سربی لولایی نیز اهمیت دارد. این درب‌ها باید به گونه‌ای نصب شوند که جلوی نشت اشعه را گرفته و در صورت نیاز به تعمیرات، تاثیرات ایمنی و کیفیت آنها حفظ شود.

در کل، ویژگی‌های فنی درب سربی لولایی مستلزم ترکیبی از مهندسی مواد، مهندسی مکانیکی، مهندسی ساختاری و استانداردهای ایمنی و بهداشتی مرتبط با اشعه‌های پرتویی می‌باشند. این درب‌ها با توجه به این ویژگی‌ها به عنوان یکی از اصولی‌ترین راه‌ها برای کاهش اثرات مخرب اشعه بر روی افراد و محیط اطراف در محیط‌های پرتوافزایی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 • استفاده از چوب مرغوب و در عین حال سبک، با توجه به سنگینی سرب باید چوب مورد استفاده در درب علاوه بر استحکام بالا دارای وزنی کم باشد تا محصول نهایی دارای وزن بیش از اندازه نباشد.
 • استفاده از شبکه‌های مستحکم، با توجه به قرار گرفتن سرب در لایه میانی درب و لزوم چسبیدگی سرب و چوب نیاز به پرس سرد می‌باشد از این رو به شبکه‌های مستحکم نیاز می‌باشد.
 • رویه این نوع درب می‌تواند HDF و MDF باشد.
 • برای این نوع درب نیاز به چهارچوب قوی و مستحکم و لولای بلبرینگی می‌باشد.

شرکت نوین طب خاورمیانه تولیدکننده و عرضه کننده درب‌های فوق بوده و علاوه بر نصب رایگان، این درب‌ها را با دو سال گارانتی ارائه می‌نماید.

ویژگی‌های فنی درب سربی ریلی

مزیت درب ریلی نسبت به درب لولایی بزرگ بودن آن نسبت به اندازه ورودی بوده به طوری که با دیواره‌های کناری Overlap مناسب دارد.

درب سربی ریلی دستی: 

 • اولین قدم در نصب این نوع درب داشن فضای کافی می‌باشد.
 • درب فوق بر روی ریلی که بر بالای ورودی نصب می‌شود حرکت می‌کند؛ که با توجه به کیفیت بالای ریل مورد استفاده سنگینی درب محسوس نبوده و به راحتی قابل باز و بسته شدن می‌باشد.
 • رویه مورد استفاده در درب مذکور MDF ، کامپوزیت و استیل می‌باشد.
 • وجود کلافی آهنی در چهار جهت به منظور نگهداری و استحکام.

مشاوره حرفه ای توسط کارشناسان ما: 021۷۷۱۶۹۹۳۲ و 021۷۷۴۷۱۷۵۵

درب سربی ریلی موتورایز 

درب سربی ریلی موتورایز 

درب سربی ریلی موتورایز (Motorized Lead-lined Door) نوعی درب سربی است که با استفاده از سیستم موتوری به صورت اتوماتیک باز و بسته می‌شود. این درب‌ها از جنس سرب یا مواد دیگری با خاصیت جذب پرتوها ساخته می‌شوند و معمولاً در محیط‌هایی کاربرد دارند که اشعه‌های پرتویی مضر تولید می‌شوند و نیاز به کنترل دقیق و سریع درب برای ایمنی بیشتر دارند.

ویژگی‌ها و ویژگی‌های فنی درب سربی ریلی موتورایز شامل موارد زیر می‌شوند:

1. سیستم موتوری: این نوع درب‌ها دارای سیستم موتوری هستند که با استفاده از موتورها و مکانیسم‌های خاص، امکان باز و بسته شدن اتوماتیک درب را فراهم می‌کنند. این سیستم می‌تواند با استفاده از دکمه‌ها، دستگاه‌های کنترل از راه دور یا حسگرهای حرکتی کنترل شود.

2. دقت کنترل: یکی از ویژگی‌های مهم این درب‌ها، دقت کنترلی آنها است. سیستم موتوری باید به طور دقیق و پایدار در اجرای باز و بسته کردن درب عمل کند تا هیچ گونه نفوذ اشعه به خارج از محیط مجازی نشود.

3.کنترل از راه دور: برخی از درب‌های سربی ریلی موتورایز دارای قابلیت کنترل از راه دور هستند. این به اهمیت بیشتری برای کنترل و مدیریت سرعت و دقت درب در شرایط مختلف می‌انجامد.

4. حسگرهای حرکتی: برخی از این درب‌ها دارای حسگرهای حرکتی هستند که به صورت خودکار درب را باز و بسته می‌کنند. این حسگرها با تشخیص حرکت افراد یا اشیاء در نزدیکی درب، عملکرد درب را کنترل می‌کنند.

5. امنیت: به‌عنوان درب‌های اتوماتیک، امنیت در استفاده از آنها اهمیت دارد. سیستم کنترل باید دارای مکانیزم‌های ایمنی باشد تا در مواقع اضطراری یا وقوع خطاها، درب به صورت اتوماتیک متوقف شود.

6. مهندسی مواد و ساختاری: همچنان که در درب‌های سربی دیگر اهمیت دارد، ویژگی‌های مهندسی مواد و ساختاری برای اطمینان از توانایی جذب و مهار اشعه‌ها و همچنین پایداری ساختار در تحمل وزن درب اهمیت دارند.

درب‌های سربی ریلی موتورایز به علت امکانات کنترلی و اتوماتیکی که دارند، بهبود ایمنی و کارایی در محیط‌های پرتویی فراهم می‌کنند. این درب‌ها به ویژه در مراکز درمانی، آزمایشگاه‌ها، واحدهای پژوهشی و سایر محیط‌های مشابه، جهت کنترل دقیق‌تر اشعه‌های مضر بسیار مفید هستند.

 • این نوع درب علاوه بر دارا بودن ویژگی‌‎های ذکر شده در ریلی دستی، دارای سنسور چشمی و موتور حرکتی بوده به صورتی که به راحتی باز و بسته می‌شود.
 • امکان اضافه کردن کنترل از اتاق کنترل و یا اضافه نمودن رمز جهت باز و بسته شدن در.

مشاوره حرفه ای توسط کارشناسان ما: 021۷۷۱۶۹۹۳۲ و 021۷۷۴۷۱۷۵۵